Friday, March 14, 2014

Blogimine kui asutusesisene teadmiste jagamine

Suurtes IT-ga tegelevates organisatsioonides tihtipeale ei jõua igapäevaselt presentatsioonidea tutvustusi või koolitusi korraldada (aega on vähe ja vähemalt 1 tunnine esitlus nõuab vähemalt 1 päevast ettevalmistust), lisaks on vaja kõik inimesed sobival ajal kohale saada.
Küll aga on reaalne vajadus pidevalt uusi lahendusi, suundi või kogemusi tutvustada, jagada ning selleks e-posti kanali kasutamine ei toimi, sest see enamasti "upub" saja teise igapäevase kirja vahele ära ja inimesed lihtsalt kas ei pane tähele seda või neil pole aega seda antud hetkel lugeda, hiljem on see info juba kadunud. Seda enam et tagasisidet anda, nii et kõik seda näeksid eeldaks kõigile teistele töötajatele ka koopia saatmist mille võiks kvalifitseerida juba spämmimiseks.

Milline oleks siis efektiivne võimalus oma teadmised lühikese ajaga soovijateni viia?
Kindlasti on siin võimalus kasutada näiteks asutuse siseveebi või wikit, aga need on enamasti pigem ametlikumad ja struktureeritumad, seega konkreetse isiku personaalsemaks kanaliks võiks olla hoopis blogi.

Blogi on konkreetse isiku oma ja väljendab otse tema arvamust, seega koolitamiseks ja isiklike kogemuste ja teadmiste edasiandmiseks võiks see kõige paremini sobida. Enamus blogimootoreid sisaldab ka kommenteerimise võimalust, seega saab alustada asjast huvitatutega diskussiooni, ilma et see risustaks teiste kaastöötajate postkasti.

Blogi võib pidada avalikult internetis, kui info pole salajane, aga võib ka samas konfidentsiaalsema info puhul luua sisevõrku oma blogileht. Kes kasutavad asutuse sees näiteks Atlassiani Confluence nimelist wiki-toodet, siis see toetab igale registreeritud kasutajale blogi loomist väga lihtsasti.

Autor ise siiani blogi pole pidanud, vaid on üritanud eelpool mainitud kanalites oma infot edasi anda (epost ja wiki), kuid näha on et need pole siiamaani väga efektiivsed olnud ja plaan on edaspidi mitteformaalset infot mis alles hakkab oma kuju võtma ja vajaks pigem rohket tagasisidet just siseblogina hakata edastama.

Esimese blogipostituse (martjarvi.blogspot.com) tegin eelmise aasta sügisel kui sai käidud USA-s Spring arendajate konverentsil, kus üks  tööülesanne oli koju ära tuua kõik olulised teadmised ja infokillud. Mõtlesin pikalt, kuidas seda efektiivselt teha, sest kuni siiani tegin kokkuvõtteid siis kui reisidelt tagasi, aga siis alati palju detaile läks kaotsi kuna lihtsalt kõike ei mäletanud. Seekord üritasin blogi pidada iga päeva õhtul kui konverents läbi ja teadmised värsked.

Tagasiside oli kaastöötajte poolt väga positiivne sest info oli detailne ning neile meeldis mõte, et nad said lugeda infot juba siis, kui ma alles reisil olin (ajavahe tõttu neil oli mugav alati hommikul tööle tulles näha minu eelmise päeva sündmuste kokkuvõtet).