Tuesday, May 6, 2014

vaba tarkvara arendamine

Hetkel kõige rohkem endale huvipakkuv arendusraamistik on kahtlemata Grails, mis asub grails.org aadressil. Antud raamistik arendus käib kahes vaates.

On nn. tuumikmeeskond, kes tegeleb raamistiku tuuma enda arendamisega ning sellele lisaks kõige olulisemate lisade arendamisega. Nemad on eraldi firma palgal ja tööks ongi selle raamistiku arendamine.

Selleks et raamistik oleks elujõuline ja areneks edasi kiiremini, kui seda antud meeskond suudaks pakkuda, on loodud kõigile kätttesaadav vigade ja parenduste jälgimise keskkond JIRA https://jira.grails.org/browse/GRAILS, kuhu saab saata vigu koos testidega, teha ettepanekuid uute võimaluste jaoks jpm, kommenteerida ja muidu aidata kaasa süsteemi arenemisele.

Kes aga soovib konkreetselt koodi kirjutada ja muudatusi keskele saata, kus nad peale koodi ülevaatust võibolla sisse võetakse, saab seda teha edukalt siin: https://github.com/grails.


Teine lähenemine mida antud ökosüsteem pakub on nn. pistikute arendamine. Kui muidu on ettenähtud et tuuma ja sellega seotud lisade arendamisel tuleb vigu hallata ettenähtud keskkonnas, koodi saata ettenähtud keskkonda ning oodata seal selle heakskiitu või tagasi lükkamist, siis pistikute arendus näeb välja teistsugune.

Kui sul on mingi mõte mõnest funktsionaalsusest ja leiad et seda võiks jagada teistega, pole vaja muud kui teha lähtekood kättesaadavaks kõigile ning olla samas ise seal selle haldur ja muudatuste vastuvõtja, pakkuda enda personaalset vigadehaldus keskkonda kus kasutajad saavad ise sinuga suhelda ning loomulikult luua ka enda dokumentatsiooni lehekülg.

Kui vastavad tingimused on täidetud, siis on võimalik vastav kood teha kõigile kättesaadavaks siin http://grails.org/plugins/ ja oodata tagasisidet ning jälgida statistikat. Antud keskkonnas kirjeldatud pistikud ei ole garanteeritud kvaliteediga vastava raamistiku tuuma arendava firma meeskonna poolt, küll aga seal on võimalik kogukondlikult nende kvaliteeti tõsta ja igaüks võib saada väga lihtsasti osa kommuunist.